Kvapiosios dervos

Natūralios kvapiosios dervos, arba sakai dar kitaip vadinami ladanu yra naudojami smilkalams jau daugybę tūkstančių metų. Tai itin aukštos kokybės kvapai, išgaunami iš medžių sakų. Žinomiausi kvapai yra mira ir frankincensas, taip pat tai gali būti įvairi mastika iš kitų augalų. Mira naudota balzamavimui ir mirusiems, o frankincensas – tai grynai bažnyčių, vienuolynų kvapas, tokį kvapą, gali pasakyti, jog esi užuodęs bažnyčioje.

Tiek miros, tiek frankincenso kvapas gali būti labai skirtingų rūšių. Jų naudojimo spektras labai platus, todėl mira nėra naudojama vien mirusiems, o frankincensas vien bažnyčioje. Taip buvo labiau senovėje dėl šių dervų retumo – jas tuomet galėdavo skirti tik ypatingoms religinėms, ritualinėms apeigoms.

Dabar miros ir frankincenso kvapais gali mėgautis kiekvienas, kaip ir kava, ir jie yra lengvai prieinami. Juos galima smilkyti namuose, ar kur tik norite. Kvapai natūralūs, geri, aukštos kokybės, gamtiniai, įkvepiantys.

Frankincenso dervos kokybė matuojama pagal grynumą ir priemaišas. Prastesne frankincenso derva laikytina ta, kurios spalva drumstesnė, kuri turi žievių ir kitų priemaišų. Aukščiausios kokybės frankincenso dervos rūšis, ta, kurios kvapas pats gryniausias ir subtiliausias, yra žalioji frankincenso derva, rinkta iš dar žalių, šviežių sakų medžių viršūnėse. Tai visiškai gryni sakai be jokių priemaišų.

Miros spalva yra ruda ir ji išgaunama Artimuosiuose rytuose arba Afrikoje. Žymi miros tiekimo vieta yra Kenija, kur išgaunami sakai pavadinimu opopanaksas. Yra ir grynesnės, universalesnės miros rūšių.

Iš visų šitų sakų (ladano) yra daromi įvairūs kvapai su skirtingais aromatais, naudojami bažnyčiose, cerkvėse. Ladanas gali būti aromatizuojamas ir nudažomas, tai ypač populiaru stačiatikių cerkvėse, Graikijoje ir kitur. Tokių galima įsigyti ir Lietuvoje. Gryniausias, natūraliausias ir aukščiausios kokybės ladanas gaminamas Graikijoje, šventajame Athos kalne.

Natūralių lietuviškų medžių sakų galima gauti nemokamai pačiam paėmus jų iš pušies ar eglės. Pušų ar eglių sakai (geriau sausesni) gali būti nuskinti tiesiog nuo kamieno ir iškart smilkomi. Kvapas nuostabus, lietuviškas, pušų ar eglių. Smilkyti galima taip pat ir gintarą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.